V izogib draženju kože se eterična olja v glavnem meša z baznimi rastlinskimi olji. Največkrat se uporablja olja, ki lahko prodirajo v kožo kot recimo olje makadamije, avokada, marelice, lešnikovo in mandljevo olje.
V kakšni koncentraciji oziroma razmerju se bo neko eterično olje uporabljalo je odvisno od kemične sestave olja in od površine kamor se bo mešanico nanašalo. Površina je odvisna od tega za kakšen namen se bo eterično olje uporabljalo. Lokalni tretma zapestja pri revmatoidnem artiritisu je naprimer relativno majhna površina telesa. Nanašanje na hrbet in prsi pri dihalnih težavah pa že predstavlja večjo površino.
Masaža celega telesa pa je največja površina na katero se nanašajo eterična olja:
Uporaba je enostavna, zlato pravilo pa se glasi: nikakor naenkrat velika doza.
Uporaba v izparilnikih in difuzorjih:
Gre za najenostavnejšo in najpopularnejšo uporabo etričnih olj. Več razlogov je za uporabo v izparilnikih ali difuzorjih:
Priporočeno je do 12 kapljic v vodo v izparilniku.
S tem starodavnim in učinkovitim načinom inhalacije neposredno dosežemo večjo koncentracijo eteričnega olja. Posodo s približno 500mL vode zavremo in dodamo:
Pri takšni inhalaciji je treba paziti na postopno dodajanje eteričnih olj. Če takoj dodamo celo količino bo koncentracija eteričnega olja velika in lahko pride do reakcije, solzenja oči in neprijeten občutek pri inhaliranju.